REGULAMIN PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO „ZIELONE OGRODY”
- Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 17:00.
- Realizacja podstawy programowej odbywa się w godzinach 7:00 – 12:00.
- Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia. Szczegółowe zasady organizacji przedszkola reguluje Statut Przedszkola.
- Statut przedszkola jest dostępny w sekretariacie placówki.
- Rodzice/Opiekunowie Prawni zobowiązani są do przyprowadzania dzieci najpóźniej do godziny 8:30. Planowane spóźnienia np. wizyta u lekarza, należy zgłaszać wychowawcy, najpóźniej do godz. 8:00. Ze względów bezpieczeństwa, bez uprzedniego powiadomienia o planowanym spóźnieniu, dziecko nie zostanie wpuszczone do placówki, po godz. 8:30
- Dzieci z przedszkola mogą odbierać rodzice, opiekunowie prawni oraz osoby upoważnione
na piśmie, za okazaniem dowodu osobistego. Dzieci nie będą wydawane osobom nietrzeźwym, bądź pod wpływem środków odurzających, oraz osobom nieupoważnionym przez rodziców. - Nieobecność dziecka w przedszkolu należy zaznaczyć w aplikacji LiveKid lub zgłosić telefonicznie najpóźniej do godziny 8:00 danego dnia. W innym przypadku dzień będzie nieusprawiedliwiony. W okresie świąt i wydłużonych weekendów planowane nieobecności dzieci należy zgłaszać z wyprzedzeniem 3 dniowym (dni robocze)
- Nieodebranie dziecka do godziny 17:00, przy jednoczesnym braku kontaktu z rodzicami, osobami upoważnionymi, skutkuje zawiadomieniem dyrekcji przedszkola i właściwych organów policji.
- Do przedszkola nie wolno przyprowadzać dzieci chorych. W przypadku choroby zakaźnej, zatrucia pokarmowego, rodzice zobowiązani są do niezwłocznego zawiadomienia nauczyciela
lub dyrektora przedszkola. Po przebyciu choroby rodzice dostarczają nauczycielowi zaświadczenie lekarskie o możliwości przebywania dziecka w grupie. - W przedszkolu nie wolno podawać dziecku jakichkolwiek leków, a rodzice dzieci alergicznych zobowiązani są przynieść od lekarza zaświadczenie.
- Pracownicy przedszkola nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka pozostawionego poza terenem przedszkola, tj. przed budynkiem, na placu zabaw, w szatni.
- Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności z zabawki i wartościowe rzeczy przynoszone przez dzieci do przedszkola.
- Ze względu na prowadzone w przedszkolu zajęcia ruchowe, a co za tym idzie bezpieczeństwo dzieci, zabrania się zakładania dzieciom biżuterii a w szczególności kolczyków, łańcuszków, wisiorków, bransoletek, pierścionków itp.
- Na dwór wychodzą wszystkie dzieci. Nie ma możliwości na życzenie rodziców pozostawienia dziecka w tym czasie w przedszkolu.
- Rodzice/Opiekunowie Prawni umożliwiają dziecku samodzielne rozbieranie i ubieranie
się (bez pośpieszania dziecka). Ubiór dziecka powinien być wygodny, praktyczny, bezpieczny
i dostosowany do warunków atmosferycznych. - Dzieci podlegają ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty ubezpieczenia pokrywają rodzice na początku każdego roku szkolnego.
- Każdy oddział ma swoją salę zabaw i korzysta z placu zabaw.
- W przedszkolu dzieci uczestniczą w zajęciach wynikających z realizowanych programów wychowania przedszkolnego oraz zajęciach dodatkowych wybranych przez rodziców.
- Informacje o życiu przedszkola umieszcza się w „Kąciku dla rodziców”, na stronie internetowej przedszkola, na facebooku.
- Rodzice powinni brać udział w życiu przedszkola, interesować się postępami i zachowaniem dziecka w przedszkolu, współdziałać z przedszkolem w procesie wychowawczym.
- Rodzice mogą zaoferować pomoc i własną pracę na rzecz przedszkola.
- Rodzice zobowiązani są do regularnej opłaty za przedszkole (wyżywienie i pobyt) w terminie
do 10 każdego miesiąca za miesiąc z góry. Za nieterminowe wnoszenie opłaty naliczane
są ustawowe odsetki. - Wszystkie zmiany w korzystaniu z przedszkola powinny być zgłaszane na piśmie do dyrektora, nauczyciela lub pracownika sekretariatu przed rozpoczęciem następnego miesiąca, którego
ma dotyczyć zmiana. - Przedszkole realizuje zadania wychowawczo-dydaktyczne i opiekuńcze we współpracy
z rodzicami/opiekunami prawnymi, organizacjami społecznymi oraz instytucjami kulturalno-oświatowymi. - Przedszkole realizuje zadania opiekuńcze w zakresie niesienia dzieciom pomocy psychologicznej, pedagogicznej w formie specjalistycznych zajęć logopedycznych, zajęć rozwijających umiejętności dzieci.
- Przedszkole współpracuje z poradnią psychologiczno-pedagogiczną zapewniając w miarę potrzeb specjalistyczną konsultację i pomoc na odrębnych zasadach.
- Wszelkie sprawy dotyczące pracy wychowawczo-dydaktycznej rodzice powinni kierować
w pierwszej kolejności do nauczycieli wychowawców. - Wnioski dotyczące działalności placówki oraz pracy nauczycieli i pozostałego personelu należy kierować do dyrektora przedszkola.
- Dane osobowe zawarte w kartach zapisu służą wyłącznie pracy placówki.
- Rodzice zobowiązani są do niezwłocznego poinformowania nauczycieli wychowawców o zmianie numerów telefonów kontaktowych oraz adresu zamieszkania dziecka.
W przedszkolu obowiązują stałe pory posiłków:
ŚNIADANIE 8:40 – 9:00
OBIAD (II DANIE) 11:40 – 12:00
ZUPA 13:40 – 14:00
PODWIECZOREK 14:30 – 14:40
PROCEDURY PRZYJMOWANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA
- PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
- Dzieci są przyprowadzane do przedszkola i odbierane z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów), którzy są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu. Dzieci są przyprowadzane najpóźniej do godz. 8:30. Po tej godzinie drzwi wejściowe będą zamykane na klucz, a dzieci, które się spóźniły będą odprowadzane na salę przez osobę pełniącą dyżur na korytarzu.
- Rodzice osobiście powierzają dziecko osobie pełniącej dyżur na korytarzu. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
- W godzinach od 6.00 do 8.00 dzieci znajdują się na sali/salach zbiorczych. Punktualnie od godz. 8.00 czynne są już wszystkie grupy. Dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką nauczycieli.
- Nauczyciel/Pomoc nauczyciela przyjmująca dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązana jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
- Rodzice opiekunowie zobowiązani są przyprowadzać dzieci do przedszkola zdrowe i czyste.
- Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
- Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenia leczenia.
II ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
- Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców (opiekunów prawnych), zdolne do przyjmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
- Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
- Przy odbiorze dzieci, osoby odbierające dzwonią domofonem na salę i zgłaszają po jakie dziecko przyszli. Personel przedszkola, sprawdza w oświadczeniu do odbioru dziecka, czy osoba jest upoważniona do jego odbioru. Personel wpuszcza osobę na teren przedszkola i przyprowadza dziecko do szatni, gdzie rodzic/opiekun sam przebiera dziecko.
- Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
- Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – nauczyciel zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
- Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, miejsca pracy i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.
- Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien być powiadomiony dyrektor przedszkola.
- Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
III POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO DZIECKO OSOBY NIEMOGĄCEJ SPRAWOWAĆ OPIEKI
- Dzieci powinny być odbierane z przedszkola najpóźniej do godz.17:00 z grupy dyżurującej.
- W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola – sytuacje losowe rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowani o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
- W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub osób upoważnionych pisemnie nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora przedszkola oraz skontaktować się z Policyjną Izbą Dziecka.
- Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zderzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora przedszkola, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców.